Oddychać zaczynamy już w momencie naszych narodzin, to pierwsza czynność, którą wykonujemy tuż po narodzinach. Nasi rodzice, niecierpliwie czekają na nasz pierwszy oddech i płacz.
Poza pierwszymi dniami i tygodniami naszego życia, kiedy rodzicielska troska czuwa nad nami i sprawdza nasz oddech, staje się on przyzwyczajeniem, czymś naturalnym. Staje się on automatyczny, nikt o nie myśli i na nim się nie skupia.
W dzisiejszych czasach, kiedy tak bardzo szybko żyjemy, czasami mam wrażenie, że zapominamy, by pomyśleć o oddechu, a gdzie tu mówić o spokojnym pooddychaniu.
Sama praktyka ćwiczenia prawidłowego oddychania, jest dobrym sposobem na uważność, na skoncentrowaniu się na oddechu, jego uspokojeniu i obserwowaniu sławnego ciała oraz płynących myśli.
Wyćwiczenie uważnego oddychania wymaga tylko minuty. Może się wydać, że to takie proste, a tymczasem, bywa, że te 60 sekund ciągnie się niczym nieskończoność.
Jak wyćwiczyć swoją uważność i wyregulować oddech?
- Ustaw swój minutnik na 60 sekund. Zgadywanie ile czasu upłynęło, tylko by Cię dekoncentrowało. Zamiast myśleć o upływającym czasie, skup się na oddechu.
- Znajdź sobie wygodne miejsce. Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy, zamknij oczy lub skup wzrok na podłodze / patrz przed siebie.
- Skoncentruj się na swoim oddechu. Obserwuj jego naturalny rytm i nie staraj się go zmieniać. Zaobserwuj czy jest szybki czy wolny, nierówny czy płynny.
- Zwróć uwagę czy odczuwasz chłód wdychanego powietrza oraz ciepło podczas jego wydechu.
- Bądź świadoma, że Twoja klatka piersiowa i brzuch, będą unosiły się podczas wdechu i opadały przy wydechu. Śledź każdy oddech od momentu wejścia w Twoje ciało, aż do jego wypuszczenia.
- Zwróć uwagę, czy zauważasz krótką przerwę pomiędzy zakończeniem wdechu a początkiem wydechu – tak, aby powietrze przez chwilę było w Twoim ciele. Zrób pauzę na końcu wydechu, zanim rozpoczniesz kolejny wdech.
- Nie przejmuj się, jeśli Twoje myśli zaczną błądzić podczas wykonywania tego ćwiczenia. Ta dekoncentracja jest zupełnie naturalna. Spokojnie kieruj swoją uwagę wyłącznie na oddechu,
- Gdy Twój alarm się włączy, spokojnie otwórz oczy lub podnieś wzrok i swobodnie powróć do otaczającego Cię świata. W ciągu dnia, warto sprawdzić swój oddech. Sprawdzając go, dasz sobie chwilę przerwy podczas pracowitego dnia.
Uważność może Ci pomóc:
- poprawić koncentrację
- przywrócić świadomość myśli i uczuć
- zmniejszyć stres i niepokój
- zachęcić do bardziej zrównoważonego podejścia do życia
- na większą akceptację siebie i innych ludzi
Korzyści płynące z prawidłowego oddychania:
- poprawia dotlenienie organizmu, co przekłada się na lepszą wydolność fizyczną i umysłową
- prawidłowe oddychanie pomaga w radzeniu sobie ze stresem i lękiem
- poprawia nasze ogólne samopoczucie
- wpływa także na układ krążenia, obniżając tym samym ryzyko wystąpienia chorób serca czy udaru mózgu
- może przyczynić się do zmniejszenia objawów wielu chorób przewlekłych (np.: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy niewydolność serca).
A zatem, ODDYCHAJMY! Spokojnie i świadomie 🙂
Podczas stanów niepokoju i stresu, niekiedy dopiero dłuższa sesja spokojnego oddychania i ćwiczenia uważności, przynosi ulgę i redukuje te stany.
Zachęcam Cię do praktykowania oddechu codziennie rano i wieczorem, a także w ciągu dnia, kiedy odczuwasz stres i zmęczenie.