Niby wszyscy wiemy, że woda to zdrowie i życie, a tak często zaniedbujemy jej picia, zwłaszcza tego w odpowiednich ilościach. Dorosły, zdrowy człowiek powinien wypijać dziennie ok 2 litrów wody. Ile pijemy w rzeczywistości? Pozostawię Cię z tym pytaniem. Odpowiedz sobie, ile Ty wypijasz.
Zgłębimy dziś temat znaczenia wody dla naszego organizmu, abyśmy w pełni zrozumieli jej ogromny wpływ na nasze zdrowie i kondycję organizmu.
Ilość wody w organizmie
Zacznijmy od tego, że nasz organizm aż w około 60% z wody. Niektóre źródła podają nawet 75% – dotyczy to głównie niemowląt, u których jeszcze nie wszystkie narządy zostały wykształcone; osoby starsze mają jej 50% lub mniej, co objawia się w postaci wysuszonej i pomarszczonej skóry. Mężczyźni posiadają więcej wody w organizmie od kobiet, bo ok 60-65%, gdyż ich ciało składa się głównie z mięśni, podczas gdy ciało kobieto, zbudowane w większości z tłuszczu, ma jej ok 50-55%. Tak naprawdę, ilość wody w organizmie zależy od płci, wieku, stanu zdrowia i prowadzonego stylu życia, a także klimatu w jakim żyjemy. Osoby aktywnie uprawiające sport, mają zdecydowanie bardziej nawodniony organizm niż nawet osoby szczupłe o siedzącym trybie życia. Pamiętajmy jednak, że jest kluczowym składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Woda jest składnikiem każdej naszej komórki i narządu, ale w różnych proporcjach:
– w pocie aż 99%
– soku żołądkowym ok 97%
– płucach ok 80%
– mięśniach ok 72-76%
– kościach ok 22%
– tkance tłuszczowej ok 10%.
Picie wody w odpowiednich ilościach i odstępach czasowych jest niezbędne do zachowania homeostazy, czyli właściwej równowagi organizmu. Woda odżywia komórki naszego ciała, dostarczając im potrzebnych składników mineralnych.
Funkcje wody w organizmie
Poza tym, woda pełni też szereg innych funkcji, w tym m.in.:
Wiedziałaś o wszystkich tych funkcjach?
Nadmiar wody może także zaszkodzić!
Istotnym jest, że nadmiar wody może także zaszkodzić! Trzeba pamiętać, że spożycie zbyt dużej ilości wody naraz (np. wypicie całej zalecanej dziennej dawki) może nam przysporzyć więcej szkód niż korzyści! Spowodowane to jest możliwościami przerobowymi przeciętnego organizmu, które wynoszą od 600 do 1200 ml płynów na godzinę. Wynika to z przepustowości naszych nerek, których przeciążenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ponadto organizm stara się jak najszybciej wydalić nadmierną ilość dostarczonego płynu poza ustrój, co oznacza, że zawarte w wodzie minerały zwyczajnie ,,przelatują” przez organizm, zamiast zostać przyswojone i dostarczone do tkanek. Często mówi się o osalaniu wody, aby jej składniki pozostały w organizmie. Nie powinno się jednak osalać każdej szklanki wody, gdyż nie jest to zdrowe rozwiązanie.
Prawidłowe nawodnienie organizmu
Średnia ilość płynów, jaką powinna wypijać osoba dorosła to ok 1,5-2 litrów wody. Należy jednak zawsze dostosować je do indywidualnego zapotrzebowania, biorąc pod uwagę wiek, płeć, masę ciała, temperaturę otoczenia, wilgotność powietrza, wykonywaną aktywność fizyczną czy stan zdrowia. Takie indywidualne zapotrzebowanie można również wyliczyć, stosując jeden z wielu wzorów. Należy jednak pamiętać, że żaden z nich nie uwzględnia wszystkich wyżej wymienionych czynników. Tak więc ostatecznie sami odpowiadamy za dobór odpowiedniej ilości wody dla nas samych.
Powinniśmy dostarczać większej ilości wody w okresie ekstremalnych wysokich, ale także niskich temperatur, w czasie karmienie piersią i w okresie ciąży. Poza tym, warto pamiętać o nawadnianiu podczas chorób, którym towarzyszą biegunka, wymioty, podwyższona temperatura ciała lub kiedy jesteśmy na tzw kacu.
Nawadniając organizm, warto sięgać po naturalne wody mineralne, które dodatkowo będą zaopatrywać organizm w niezbędne minerały. Nie podajemy natomiast wody mineralnej niemowlakowi, lepiej jest podawać wody źródlane, ponieważ brak minerałów jest lepszy dla nie do końca jeszcze rozwiniętych nerek.
Organizm ludzki nie potrafi magazynować wody, dlatego trzeba ją dostarczać na bieżąco, gdy tylko pojawi się uczucie suchości w ustach. Takie zjawisko pojawia się, kiedy dojdzie do utraty wody odpowiadającemu 1% masy ciała. Już przy takim ubytku można zauważyć spadek koncentracji i zmniejszenie naszych możliwości fizycznych. Stąd bardzo ważne jest regularne sięganie po wodę, nawet jeśli nie pojawia się uczucie pragnienia. Proponuję picie szklanki wody co 1,5 godziny dla zachowania równowagi.
Owodnienie – czyli oznaki niedoboru wody w organizmie
Jak zapewne wiesz, odwodnienie organizmu może być wywołane różnymi czynnikami. Przyczyną odwodnienia może być dostarczenie z zewnątrz zbyt małej ilości wody na dobę, ale również przejściowa lub przewlekła choroba.
Powszechnie znanymi oznakami odwodnienia organizmu są m.in.:
W skrajnych przypadkach odwodnienie organizmu może doprowadzić do podniesienia temperatury ciała, wywołania drgawek, a nawet utraty przytomności! Choć może to się wydawać nieprawdopodobne, utrzymujący się stan odwodnienia zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale także życiu! Człowiek nie jest w stanie przetrwać bez wody dłużej niż 10 dni.
Klucz do zdrowia – odpowiednie nawodnienie organizmu
Jak już wspominałam, zalecana dawka wody, jaką powinna przyjmować każdego dnia, osoba dorosła, wynosi średnio dwa litry na osobę. Możemy szczegółowo obliczyć nasze zapotrzebowanie na wodę. Aby to zrobić, warto przyjąć klucz uwzględniający całkowitą masę ciała. Wygląda to następująco:
To oczywiście bardzo uproszczony schemat, który w praktyce oznacza, że osoba ważąca 70 kg powinna wypijać 2,5 litra wody na dobę. Całość można przedstawić za pomocą wzoru matematycznego:
(10 kg x 100 ml) + (10 kg x 50 ml) + (50 kg x 20 ml) = 2500 ml
Pamiętajmy jednak, że uprawianie sportu czy dłuższe przebywanie na słońcu, a także zwiększenie potliwości skóry, wywołane np. biegunką czy gorączką, znacznie podnosi nasze zapotrzebowanie na płyny. Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, warto pić wodę mineralną lub wodę źródlaną małymi porcjami (ok. 100 ml), co około godzinę. Takie działanie zapobiega pojawieniu się uczucia pragnienia, które jest oznaką istniejącego już od jakiegoś czasu niedoboru wody w organizmie. Ważne także, aby w czasie upałów powinno się unikać spożywania napojów moczopędnych, takich jak kawa, herbata oraz alkohol.
Również odpowiednio dobrana dieta jest kluczem do prowadzenia zdrowego trybu życia. Pomaga przyspieszyć metabolizm, a zatem regulować przyrost masy ciała. Warto zaznaczyć, że dostarczanie płynów do organizmu nie odbywa się wyłącznie poprzez picie czystej wody. Także w sokach czy innych produktach spożywczych, znajduje się źródło wilgoci i składników mineralnych. Przykładowo, zawartość wody w miodzie wynosi 20%, w chlebie więcej, bo ok 40%, w mięsie wołowym aż 70%, zaś w niektórych owocach i warzywach nawet 90%! Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje, bardzo łatwo jest wypełnić nasze dzienne zapotrzebowanie na płyny w organizmie. Warto o tym pamiętać i dbać o systematyczność!
Tak wiele zmienia w życiu nastawienie i wiara w siebie, w swoje możliwości. Zauważ, że…
Dziś, w ramach wpisów z tematyki historie kobiet sukcesu, poznasz Oprah Winfrey, o której być…
Znam ten ból, kiedy brakuje Ci czasu na przygotowanie jakiekolwiek posiłku i myślisz, że zdrowy…
Łączenie pracy w marketingu sieciowym (MLM) z byciem mamą może być wyzwaniem, ale z odpowiednim…
Złoto w kosmetykach jest cenionym składnikiem ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Znajduje się w…
Planowanie swojego czasu w zgodzie ze sobą, polega głównie na tym, aby bardziej poznać siebie…