Planowanie i organizacja w skali miesiąca, tygodnia czy dnia?
Jak pewnie doskonale wiesz, planować można w każdej skali, ale ważne jednak jest, aby wybrać tą najbardziej skuteczną formę. Opowiem Ci dzisiaj która z nich i dlaczego, jest ważna oraz kiedy warto ją zastosować, aby mieć wszystko pod kontrolą.
Co roku, zakupując swój nowy kalendarz, zaczynam od przeglądu całego roku. Sprawdzam, kiedy wypadają święta, dni wolne od szkoły, dłuższe weekendy. Kolejno zaznaczam wszelkie imprezy rodzinne, o których już wiem i te, które są stałe. Wpisuje także wizyty u lekarzy, przeglądy samochodowe, daty wygaśnięcia polis ubezpieczeniowych itp sprawy. Każda z nich wygasa raz do roku i można o nich zwyczajnie zapomnieć. W tym czasie myślę już także o wakacjach i dniach, w których można gdzieś wyjechać. Skala roku sprawdza się idealnie do podglądu całości naszych działań i rozplanowania większej ilości zadań. W skali roku, możesz także zaplanować swoje kampanie, projekty i inne większe cele, które chcesz zrealizować. Sprawy, które mogę zaplanować z rocznym wyprzedzeniem lub które się systematycznie powtarzają, planuje już rok naprzód.
Poniżej przedstawiam Ci dwa identyczne w układzie rocznym (różnią się wyłącznie kolorystyką) kalendarze.
Każdy miesiąc jest mniejszą częścią roku, a sam w sobie stanowi całość, którą mamy do dyspozycji. Oczywiście mogą w nim przypaść dni, które rozplanowaliśmy już w skali rocznej, ale zdecydowanie większość mamy jeszcze wolnych do wykorzystania. Projekty i zadania, które chcemy zrealizować w skali roku, powinniśmy rozbić na drobniejsze zadania w skali miesiąca. Miesiąc jest także idealnym odnośnikiem w kwestii planowania finansów, ponieważ większość ludzi zarabia pensje miesięczne. Łatwiej więc zaplanować przychody i wydatki. Przeważnie planuje z miesięcznym wyprzedzeniem to co mogę zaplanować naprzód – wydarzenia, których daty znam i które sama organizuje. Później kolejno dopisuje inne sprawy, które czasami „wylatują” bardziej na bieżąco.
Poniżej znajdziesz skalę miesiąca w kalendarza, aby łatwiej zobrazować to, o czym pisałam.
Moją ulubioną formą planowania jest tydzień. Uwielbiam kiedy mój kalendarz ma cały tydzień ujęty na dwóch stronach. Dzięki temu, umawiając spotkania, przekładam tylko jedną kartkę i widzę już kolejny tydzień. Skala tygodnia jest analogicznie częścią miesiąca i roku, i być może już coś będziesz miała tu zaplanowane, jednak tutaj organizujemy czas już zdecydowanie dokładniej, co do dnia i jakie dokładnie czynności mają zostać wykonane. Przeważnie takie zaplanowanie tygodnia wykonuje z tygodniowym wyprzedzeniem, a później tylko uzupełniam i dopisuje kolejne czynności i zadania.
Zdjęcia przedstawiające tygodniowy układ – zwróć proszę uwagę na ich układ i podpisy. Te kalendarze różnią się od siebie wielkością, a więc na jednym zapiszesz więcej w danej kolumnie, a na drugim mniej oraz tym, że jeden z nich posiada dodatkowo miejsce na cele dnia.
Planowanie dnia jest najmniejszą formą ale także najbardziej szczegółową. Część zadań zostało zapewne zaplanowane wcześniej w większych skalach, natomiast w organizacji dnia, ważne są spotkania czy rozmowy, które muszą się odbyć o danej godzinie, lista zadań priorytetowych oraz pozostałych zadań na dany dzień. Staraj się wykonywać każdego dnia, najpierw swoje zadania priorytetowe, w ten sposób zaoszczędzisz sobie nerwów nie myśląc o nich cały dzień oraz będziesz widziała postęp w swoich działaniach – z każdym kolejnym wykonanym zadaniem będziesz bliżej swojego celu. Planowanie dnia jest najbardziej szczegółowe. Przeważnie wykonuje je dzień – dwa naprzód, kiedy znam szczegóły następnego dnia.
Formę dzienną za pewne znakomicie znasz, ale dla uzupełnienia materiałów, umieszczam także i ją.
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Będę wdzięczna za Twoje przemyślenia oraz podzielenie się, w jaki sposób i w jakiej skali lubisz planować. Jestem ciekawa, która z nich jest Tobie najbliższa i którą z nich wybierasz dla siebie.
* We wpisie zostały wykorzystane kalendarze i plannery:
1) Tradycyjny kalendarz – dostępny w każdym sklepie papierniczym
2) Kalendarz – terminarz opracowany dla Colway
3) Dziennik Kobiety Niezależnej
4) Happy Planner
Zapraszam Cię do grupy, w której ćwiczymy umiejętności planowania i efektywnej pracy:
dołącz do grupy