Wydolność organizmu jest bardzo ważna dla każdego człowieka, nie tylko dla sportowców, ponieważ określa stan sprawności fizycznej, który wskazuje, jak duży wysiłek fizyczny można wykonać bez większego zmęczenia.
W dzisiejszych czasach, wiele pomiarów zdrowotnych możemy wykonać samodzielnie za pomocą własnego smartwatcha. Postęp technologiczny umożliwia już pomiary tętna i ciśnienia, natleniania krwi, wykrywa migotanie przedsionków oraz na podstawie naszych aktywności, określa sprawność kardiologiczną. Poza tym, mogą monitorować nasz sen, przypominać o myciu rąk, kilkuminutowym oddechu i piciu wody. Z pewnością nie wymieniłam jeszcze wszystkich funkcji, ale chcę pokazać Ci także sposób, który możesz zastosować nie posiadając żadnego smartwatcha.
Najprostszym sposobem sprawdzenia wydolności organizmu w domu jest wchodzenie i schodzenie z ławeczki lub stopnia, może to być również step. Prawidłowe wykonanie Pomiaru polega na trzydziestokrotnym wchodzeniu i schodzeniu ze stopnia w rytmie wyznaczonym przez metronom, po czym następuje kilkukrotne badanie tętna, już od minuty po zakończeniu wysiłku.
Najlepszym wyznacznikiem sprawności naszego organizmu jest praca serca mierzona liczbą jego uderzeń, czyli skurczów na minutę. Kluczowymi pomiarami jest to jak bije serce, gdy odpoczywamy oraz gdy jesteśmy w trakcie aktywności fizycznej. Miejmy na uwadze, że również serce, tak jak inne narządy czy urządzenia, zużywa się na skutek zbyt szybkiej i nadmiernej pracy, do której nie jest przygotowane.
Jak zatem interpretować wyniki?
Średnia wartość uderzeń serca na minutę w czasie spoczynku wynosi od 60 do 80. Im bliżej dolnego progu, tym lepiej.
Niezmiernie ważne jest to, jak serce radzi sobie podczas wysiłku oraz po jego zakończeniu – ile czasu potrzebuje do powrót do uderzeń sprzed wysiłku.
Po zakończonym wysiłku, dokonujemy pomiaru tętna. Powtarzamy tę czynność po 90 sekundach. Różnicę pomiędzy tymi wartościami, dzieli się przez wyższą z nich, a wynik wyraża w procentach.
Przykład:
Pomiar po wysiłku: 160
Pomiar po 90 sekundach: 120
160-120=40
160:40= 25% wynik podajemy w procentach
Wynik na poziomie:
- 15-20% oznacza zachowanie ostrożności i konieczność skonsultowania się z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń,
- 25% oznacza, że organizm można uznać jako sprawny, taki, który jest w stanie wykonać „średni” wysiłek fizyczny.
Pamiętajmy, że przy zaburzeniach pracy serca, takich jak arytmie, częstość uderzeń pulsu może być niższa od prawdziwej. Określa się takie zjawisko jako „deficyt tętna”.
Poza tym, na naszą wydolność, mają również wpływ klimat, w jakim żyjemy, poziom i styl życia, a także dziedziczenie pewnych cech po przodkach.
Mamy jednak wpływ na doskonalenie naszego organizmu poprzez jego prawdiłowe odżywianie oraz wysiłek fizyczny, który na początku, powinien być dawkowany.
Jestem ciekawa, kto z Was, odważy się dokonać pomiaru swojej wydolności. Ja z pewnością zaangażuje w takie pomiary całą rodzinę!