·

Stwórz swoją mapę marzeń

Mapa marzeń to najprostsze i najprzyjemniejsze narzędzie realizacji celów, jakie znam. Samo jej tworzenie wprawia w cudowny nastrój i jest bardzo przyjemne. Trzeba jednak uważać, czego sobie życzymy i dokładnie to zobrazować, abyśmy nie otrzymali czegoś, czego nie chcemy.

Choć każdy z nas snuje marzenia, nie każdy się do tego przyznaje. Jednak, aby nasze marzenia się spełniły, jest potrzebne coś więcej niż tylko fruwanie z głową w chmurach. Zbyt proste byłoby życie, gdybyśmy otrzymywali to, o czym marzymy od razu. Istnieją natomiast sprawdzone techniki i metody, które wspierają realizację marzeń. Dzisiaj, chcę podzielić się z Tobą jedną z nich. Należy do bardzo znanych, łatwych i skutecznych metod, a do tego, samo jej wykorzystanie i tworzenie, sprawia wiele radości i napawa optymizmem. Mam na myśli mapę marzeń. Mapa pozwala na zobrazowanie naszych pragnień i zapisanie ich w naszej podświadomości, poprzez co, nasz mózg podświadomie dąży do osiągnięcia tych obrazów – czytaj: marzeń.

Dzisiejsze narzędzia pozwalają przygotować mapę na różne sposoby:

  •  w formie papierowej
  • w formie elektronicznej

Forma papierowa wymaga więcej przygotowań i większego skupienia. Do jej przygotowania niezbędne będą:

  • duży arkusz kartki np w formacie A0,
  • gazety i foldery,
  • nożyczki,
  • klej,
  • pisaki,
  • Twoje zdjęcie (lub rysunek)
  • ewentualnie internet i drukarka (w celu wyszukania czegoś, czego nie znajdziesz w gazetach i folderach).

Ważne jest, aby przygotowane gazety i foldery, związane były z Twoimi zainteresowaniami i tym, czego pragniesz. Jeśli marzysz o podróży dookoła świata, z pewnością przyda Ci się przewodnik ze zdjęciami miejsc, które pragniesz odwiedzić (lub zdjęcia z internetu) oraz folder z biura turystycznego.

Niezmiernie istotnym jest, aby starannie wybierać to, co przyklejamy na swoją mapę. Tworząc swoją mapę, w łatwy sposób, możesz przyciągnąć to, czego nie do końca pragniesz. Marząc o domu, nie wklejaj planu mieszkania. Myśląc o ślubie, nie wystarczy zdjęcie wymarzonego mężczyzny obok Ciebie – pomyśl o obrączkach. Takie detale mają znaczenie.

Forma elektroniczna jest dużo prostsza. Wystarczy skorzystać np z aplikacji Canva i w arkuszu A4 stworzyć swoją mapę na podstawie pobranych wcześniej z internetu i wgranych do programu zdjęć.

Mapa składa się z 9 różnych pól, które przedstawiają różne obszary. W różnych źródłach, są one inaczej ustawione, jednak zawsze Ty jesteś w centrum swojej mapy. W  obu formach, warto zachować specyficzny układ czy poszczególne elementy mapy marzeń:

  • Na samym jej środku – obszar związany bezpośrednio z Twoją osobą. Tu wklejasz swoje zdjęcie lub się rysujesz. W tym polu wpisujesz wszelkie cele związane z Twoją osobą, np.: ile chcesz ważyć, jak się czuć, jak wyglądać. Możesz wpisać też hasła i swoje wartości wokół swojej osoby, które mają w Twoim życiu się przejawiać i Ci sprzyjać.
  • Po lewej stronie od środkowego pola znajduje się miejsce przeznaczone na autorytety i osoby wspierające.
  • Po prawej stronie od środkowego pola możesz umieścić zdjęcia i informacje o swoich dzieciach, swoim hobby i twórczości.
  • Poniżej środkowego pola, jest miejsce na Twoją ścieżkę zawodową – pracę, karierę. Możesz tutaj zamieścić nazwę stanowiska jakie chcesz zajmować i ile chcesz zarabiać.
  • Powyżej środkowego pola, czyli nad swoją osobą, możesz umieścić aspekty dotyczące swojego życia społecznego, reputacji i swojej mądrości.
  • W lewym górnym rogu, zapisujemy wszystko co dotyczy finansów, pieniędzy i bogactwa. Możesz tu wypisać swoje źródła dochodów, ukazać siebie leżącą na pieniądzach lub wpisać kwotę znajdującą sie na Twoim rachunku bankowym. Ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność ?
  • W prawym górnym rogu, znajdujemy pole na miłość, partnerstwo i związki. Tutaj możesz wkleić zdjęcie wymarzonego partnera, dorysować obrączki lub serca. Możesz wpisać datę ślubu lub zaręczyn. Wszystko, czego pragniesz.
  • Lewy dolny róg dotyczy nauki, wiedzy i medytacji. Może zawierać pragnienia dotyczące przebytych szkoleń, ukończonych szkół lub kursów.
  • Prawy dolny róg to przyjaciele, klienci i podróże. Możesz wkleić zdjęcia z wymarzonej wycieczki, swojego docelowego klienta lub wspaniałych przyjaciół, którzy Cię otaczają.

Być może niektóre z tych pól brzmią dla Ciebie podobnie, a w niektórych nie wiesz co wpisać. Przygotowałam dla Ciebie małą ściągę poniżej. Pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś Ty była w centrum, a pozostałe strefy mają Cię otaczać. Jeśli na ten moment, sprawia Ci trudność rozróżnienie poszczególnych sfer, wykonaj ją według swoich upodobań zachowując zasadę pozostania w środku tej mapy. Z czasem nabierzesz wprawy i nauczysz się kwalifikować marzenia do poszczególnych pól.

Pamiętaj umieścić datę, do której dany cel ma zostać osiągnięty! Marzenie z datą realizacji, staje się celem! Twoje marzenia – cele, mogą mieć różną datę osiągnięcia – rok, dwa, pięć. Ważne jest, abyś ją sobie aktualizowała. W innym wpisie, opowiem o tym, jak marzenia przekuć w cel, aby łatwiej je osiągać.

Jeśli masz zbyt wiele celów, możesz każde jedno pole potraktować jako odrębną kartę A4 lub A0. Wówczas z pewnością nie zabraknie Ci miejsca.

Daj sobie czas na jej stworzenie. Nie śpiesz się. W pośpiechu możesz popełnić błąd i wkleić coś, czego wcale nie pragniesz. Poskutkuje to Twoim nie szczęściem w przyszłości. Możesz podzielić sobie mapy na wspomniane obszary i każdego dnia, zająć się jednym z nich.

Mapa marzeń, powinna znajdować się w widocznym dla Ciebie miejscu. Moja, wisi na ścianie nad moim biurkiem i codziennie mobilizuje mnie do podjęcia kolejnych działań. Warto także zrobić sobie jej zdjęcie i pozostawić na swojej tapecie telefonu. Wówczas, za każdym razem, kiedy odblokujesz telefon, przypomnisz sobie swoje marzenia i nie będziesz chciała bezczynnie siedzieć na Facebooku ?

Mam nadzieję, że wyczerpująco opowiedziałam Ci o tworzeniu swojej mapy marzeń. Będę się bardzo cieszyła, jeśli Twoje marzenia się spełnią. Może podzielisz się swoją mapą lub przemyśleniami z nią związanymi w komentarzu pod wpisem?

 

Zapraszam Cię do grupy, w której ćwiczymy umiejętności planowania i efektywnej pracy: dołącz do grupy

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!