Planowanie i działanie w czasie kryzysu
Mimo swojego młodego wieku, przeszłam w swoim życiu już wiele kryzysów. ? Dla każdego oczywiście „kryzys” oznacza coś innego. Dla mnie takimi kryzysami, były zawsze nagłe zmiany planów. Strasznie ich nie cierpiałam. Bardzo lubię planować z wyprzedzeniem, a takie nagłe zmiany, krzyżowały moje plany i zmieniały wszystko. ? Wielu z nas w ciągu ostatnich kilku…
Mimo swojego młodego wieku, przeszłam w swoim życiu już wiele kryzysów. ? Dla każdego oczywiście „kryzys” oznacza coś innego. Dla mnie takimi kryzysami, były zawsze nagłe zmiany planów. Strasznie ich nie cierpiałam. Bardzo lubię planować z wyprzedzeniem, a takie nagłe zmiany, krzyżowały moje plany i zmieniały wszystko. ?
Wielu z nas w ciągu ostatnich kilku miesięcy musiało zmienić swoje plany i priorytety z dnia na dzień. Dla wielu oznaczało to rezygnację z części swoich zajęć na rzecz innych, ważniejszych.
Z biegiem lat, właśnie w tym okresie, zrozumiałam, że trzeba się w końcu na to jakoś uodpornić i znaleźć rozwiązanie, bo plany zawsze mogą ulec zmianom, a my musimy żyć dalej.
? Jak sobie z tym poradziłam?
Stworzyłam swój plan działania na czas kryzysu. Plan ten, zawiera kilka wskazówek i pytań, według których postępuje, gdy coś nie idzie zgodnie z moimi założeniami.
? Mój plan na czas kryzysu zawiera:
✅ listę zajęć, które bez względu na wszystko, muszę wykonać (zrobienie zakupów, przygotowanie posiłków, zrobienie prania, opieka nad dziećmi czy też obsługa moich klientów),
✅ ilość czasu oraz przedział czasowy, w jakim mogę skupić się na realizacji swoich celów (np. w godzinach 9-10, 12-14. Wybieram wówczas te, które są najważniejsze i je realizuje.)
✅ listę spraw i rzeczy, które mogę poprawić, zmienić lub usprawnić (np. W czasie kwarantanny, usprawniłam robienie zakupów do domu, kupując część rzeczy przez internet lub korzystając z możliwości dowozu do domu. Zmieniłam i usprawniłam komunikację z moimi współpracownikami na formę spotkań online.)
✅ listę pomysłów, na co jeszcze efektywnie mogę wykorzystać ten czas (Często mamy wiele pomysłów w głowie, a mało czasu, aby je realizować. Warto wypisać sobie je wszystkie i działać, kiedy znajdzie się taka możliwość, że mamy tego czasu zdecydowanie więcej. U mnie takim obszarem były szkolenia – zarówno te, w których brałam udział, jak i takie, w których mogłam pomóc innym.)
✅ listę moich zasobów (Warto skupić się na pozytywach danej sytuacji i zastanowić się nad tym, co mam i mogę wykorzystać niż skupiać się nad tym, czego mi w danej chwili brakuje. Zasobem zdecydowanie, był dla mnie w tym okresie, czas. Oczywiście był także internet, laptop, aparat i wiele, wiele innych narzędzi, które mogłam wykorzystać.)
✅ lista pomysłów, co można zrobić z danymi zasobami (To może pozornie wydaje się być powielanym pytaniem, jednak pokazuje zupełnie inne rozwiązania i zmusza nas do głębszych przemyśleń. Postanowiłam wykorzystać swoje zasoby do podnoszenia swoich kompetencji, poszerzenia swojej oferty oraz do pomocy innym.)
✅ cel, nad którym chcę się skupić w tym okresie (Jak to mówią, „Cel uświęca środki”. Koniecznie trzeba zdefiniować dokąd zmierzamy, aby nie błądzić po omacku szukając wciąż swojej drogi. Dla mnie celami na ten czas, było wsparcie moich synów i właśnie wspomniana wcześniej edukacja.)
✅ afirmację do mojego celu (Afirmacja to pozytywna, wspierająca myśl, która pozwala nam wrócić na odpowiednie tory w cięższych momentach naszej drogi do celu.)
✅ kroki, jakie muszę wykonać, aby swój cel zrealizować (To podzielenie swojego celu na mniejsze etapy, dzięki czemu łatwiej jest go osiągnąć. Krokami w moim przypadku, było ukończenie poszczególnych modułów szkoleń, czy napisanie kolejnego rozdziału książki.)
✅ zadania, jakie powinnam wykonać w kierunku swojego celu (Zadania mogą być systematycznie i codziennie takie same lub powtarzane cyklicznie np co tydzień, a także jednorazowe i inne na każdy etapie działania. U mnie, w przypadku szkoleń, codziennie były to kolejne lekcje do przerobienia.)
✅ codzienna kontrola postępów (Sprawdzanie swoich postępów jeszcze bardziej mobilizuje nas do działania i pcha w kierunku celu. Należy codziennie sprawdzić, czy wszystkie założone zadania, zostały wykonane danego dnia. Jeśli nie, to powinniśmy zastanowić się, dlaczego tak jest i co jest tego powodem.)
✅ nagroda (Bardziej mobilizuje marchewka ? ? Wybierz sobie, w jaki sposób się wynagrodzisz, gdy zrealizujesz swój cel. Może to być deser, wyjazd, zakup ubrań czy wizyta u kosmetyczki. Pamiętaj, aby nagroda była adekwatna do celu.)
Mam nadzieję, że moje wskazówki, okażą się być dla Ciebie cenne a specjalne materiały, które dla Ciebie przygotowałam, wesprą Cię podczas Twojego kryzysu. Możesz je pobrać klikając w link poniżej. A jak Ty, radzisz sobie ze swoimi kryzysami?
Pobierz bezpłatne arkusze i zorganizuj się w czasie kryzysu!
Zapraszam Cię do grupy, w której ćwiczymy umiejętności planowania i efektywnej pracy: dołącz do grupy